Profesjonalna ocena jakości kawy

sty07

Profesjonalna ocena jakości kawy

Ogólne wrażenie, jakie towarzyszy piciu kawy, wynika z wzajemnej interakcji takich czynników jak aromat, body i kwasowość.

Aromat wyczuwamy za pośrednictwem zapachu (nos), jak i smaku (język). Podczas gdy nos jest w stanie rozróżnić nieskończenie wiele niuansów, język ogranicza nas do czterech smaków – słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. Dla przykładu - kawa ma ponad 800 różnych aromatów.

Body to fizyczne odczucie naparu na języku i podniebieniu. Mianowicie chodzi o konsystencję małej czarnej. Kawa może mieć lekkie, średnie lub też ciężkie body. Jest ono uzależnione od zawartości naturalnych tłuszczów w kawie, między innymi: omega 3 i 6.

Kwasowość w tym zestawieniu nie ma nic wspólnego z pojęciem „kwaśny”, lecz opisuje owocowe, orzeźwiające właściwości kawy, które są tak pożądane szczególnie w przypadku arabiki. Na ostateczną kwasowość mają wpływ takie czynniki jak:  odmiana kawy, klimat, z jakiego kawa pochodzi, wysokość na jakiej położone są uprawy oraz gleba na jakiej rosną drzewa kawowca.

 

 

 

sty  07